Dünya Böbrek Günü

“Bir Bardak Su İç, Bir Bardak Su İçir”

Kronik böbrek hastalığının en sık görülen nedenleri şeker hastalığı, yüksek tansiyon, nefritler (böbrekte kan süzen ince filtrelerin (glomerül) iltihaplanması), kistik böbrek hastalıkları ve ürolojik (idrar yollarında taş veya tıkanıklık) problemlerdir. 

Kronik böbrek hastalığı, çoğu kez hastalık son aşamaya gelene dek fark edilmemektedir. Bunun nedeni erken evrelerde hemen hemen hiç belirti vermemesidir.

 Halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, geceleri daha sık idrara çıkma, kaşıntı, konsantrasyon bozukluğu, göz çevrelerinde ve ayak-bacaklarda şişlik yakınmaları belirtilerinden bir veya birkaçına sahip olan kişilerin böbrek hastalığı açısından araştırılması gerekir. 

Hastalığın sinsi seyretmesi erken tanı konulmasını da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle böbrek hastalığı tanısı ancak bireylerde düzenli sağlık taraması yapılarak konulabilir. 

BU RİSK FAKTÖRLERİNE SAHİPSENİZ BÖBREKLERİNİZİ KONTROL ETTİRİNİZ!
 

Böbrek hastalığı açısından yüksek risk oluşturan gruplar arasında 

•    Şeker hastaları, 
•    Hipertansiyonu olan hastalar, 
•    Obezitesi bulunan kişiler, 
•    Sigara içenler, 
•    50 yaşın üzerindeki bireyler, 
•    İdrar tetkikinde kan veya protein atılımı tespit edilenler, 
•    Böbrek taşı, prostat büyümesi, sık idrar yolu iltihabı geçirenler
•    Ailesinde diyabet (Şeker Hastalığı), hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) veya böbrek hastalığı olan bireyler yer almaktadır.

 Kan basıncı ölçümünü de içeren iyi bir muayene yanında basit bir idrar ve kan analiziyle, böbrek hastalığı olup olmadığı anlaşılabilir. 

Bu yılki Dünya Böbrek Günü teması şöyle belirlenmiştir: “Bir bardak su iç, bir bardak yanındakine içir!”

Susuzluk tüm risk faktörlerini kuvvetlendireceği gibi tek başına kendisi de böbrek hastalığı için risk oluşturur.

Günlük su alım miktarı konusu kişiye ve eşlik hastalıklarına bağlı olmakla beraber  1.5-2lt den az olmamak kaydı ile su alınması genel sağlığımızı olduğu kadar böbreklerimizi de koruyacaktır.

Bol su alınması vücudumuzdaki toksinlerin (zehirli atıklar), ürenin, fazla tuzun vs. atılmasını kolaylaştıracak ve hastalık riskini azaltacaktır.

“Bol su” sözü abartılı anlaşılmamalı ve kısa sürelerde yüklenme şeklinde tüketilmemelidir. Sıcak havalarda, egzersiz yapıldığında, gebelikte, süt verirken, taş düşürme, enfeksiyon gibi durumlarda su alımı günde  2-3 lt olacak şekilde artırılmalıdır.

Aslında, kronik böbrek yetmezliğinin en önemli ve etkin tedavi şekli önlenmesidir. İşte bu noktada koruyucu hekimlik yaklaşımları ön plana çıkmaktadır. 

Özellikle kronik böbrek hastalığı olan veya bu açıdan yüksek risk taşıyan bireylerde böbrek fonksiyonun korunması son derece önem arz etmektedir. 

Böbrekler için risk taşıyan ilaçlar (bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar) kullanılırken, tanı ve/veya tedavi amaçlı girişimlerde (iyotlu kontrast maddeler gibi) böbrek fonksiyonlarının hekim tarafından izlenmesi ve koruyucu önlemlerin alınması çok önemlidir.

 Böbrekler, vücudumuzdaki diğer organlar arasında boyutuna kıyasla çok daha fazla kanlanma özelliğine sahiptirler; bu nedenle özellikle riskli kişilerde, herhangi bir enfeksiyon, böbreklere zararlı olabilecek ilaç veya madde alımından ileri derecede etkilenirler. Söz konusu durumlarda su alımında da azalma olması bu olumsuz yönde etkilenmeyi daha da arttırabilir.

NELER YAPMALIYIZ?


•    Düzenli egzersiz yapmalı,  
•    Sağlıklı beslenmeli ve ideal vücut ağırlığımızı korumalı,  
•    Tuzu azaltmalı,  
•    Yeterli su içmeli,  
•    Sigaradan ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmalıyız
 

Kronik böbrek hastalığının önlenmesinde toplumun tüm katmanlarına sorumluluk düşmektedir. Özellikle çocukluk ve gençlik dönemindeki bireylerde hipertansiyon, şişmanlık ve diyabet hastalığının önlenmesi son derece önemlidir. Aşırı tuzlu ve yüksek kalorili beslenme şeklinin terk edilmesi, kilo kontrolünün sağlanması, daha sağlıklı beslenme yöntemlerinin ve düzenli egzersizin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi, düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması gelecek nesilleri kronik böbrek hastalığından korumak açısından önemlidir. 

Böbrek hastalıkları konusunda toplum olarak farkındalığımızın arttırılması kronik böbrek yetmezliğinin önlenmesi konusunda atılacak en önemli adımdır.

Prof. Dr. Zerrin BİCİK BAHÇEBAŞI / İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi / Nefroloji Kliniği

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta Evde Sağlık Yönetim Sistemi Giriş Evde Sağlık